Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Historia Gminy

HISTORIA GMINY od 1945 roku.

 

Do roku 1945 obecne tereny Gminy Platerówka należały do Rzeszy Niemieckiej.

W 1945 roku, po zakończeniu wojny nastąpiło włączenie tego terytorium do państwa polskiego.

Miejscowości, które nosiły niemieckie nazwy Ober Linda i Nieder Linda otrzymały polskie nazwy: Lipy Górne i Lipy Dolne (nazwy te funkcjonowały do 1947r.) a następnie zmienione na: Zalipie Górne i Zalipie Dolne.

Gmina Zalipie Dolne w latach 1945-1954 składała się z następujących miejscowości (wraz z przysiółkami i koloniami): Lipy Dolne, Lipy Górne (w 1947 zmiana nazwy na Zalipie Dolne i Zalipie Górne), Bartniki Niżne, Bartniki Wyżne (w 1947 zmiana nazwy na Grabiszyce Dolne, Średnie i Górne). Taki stan rzeczy utrzymywał się do 1954 roku, wówczas nastąpiła reforma podziału administracyjnego wsi (Dz.U. nr 43 z 1954 r., poz. 191) ? w miejsce dotychczasowych gmin utworzono jednostki mniejsze -  gromady.

Na obszarze dawnej gminy w Zalipiu Dolnym utworzone zostały Gromadzkie Rady Narodowe w: Grabiszycach Średnich i Zalipiu Dolnym.

Pod koniec lat 50-tych okazało się, że część gromad, zwłaszcza tych typowo rolniczych, nie jest w stanie się samodzielnie utrzymać. Dlatego przystąpiono do likwidacji niektórych takich jednostek i włączania ich obszarów do gromad sąsiednich, ekonomicznie silniejszych. Powiatowa Rada Narodowa w Lubaniu podjęła uchwałę nr 19/61 dnia 23 sierpnia 1961 roku z wnioskiem do Wojewódzkiej Rady Narodowej we Wrocławiu o zniesienie i zmianę granic niektórych gromad w powiecie lubańskim. Wojewódzka Rada Narodowa we Wrocławiu podjęła uchwałę nr 20 dnia 6 października 1961 roku, która została zatwierdzona uchwałą Rady Ministrów nr 510 dnia 28 listopada tego roku.

W związku z powyższym 1 stycznia 1962 r. została zlikwidowana Gromadzka Rada Narodowa we Włosieniu. Pozostałe miejscowości tej gromady zostały włączone do GRN w Siekierczynie ? Rudzica, i do GRN w Sulikowie ? Mikułowa.

 Wówczas z propozycją zmiany nazwy miejscowości Zalipie Górne i Zalipie Dolne na Platerowo wystąpiły mieszkanki tych wsi.

Wniosek uzasadniono tym, że na terenie tych miejscowości od roku 1945 zamieszkiwały kobiety, które w czasie II wojny światowej służyły w I Samodzielnym Batalionie Kobiecym im. Emilii Plater. Po zdemobilizowaniu około 130 kobiet osiedliło się w tych wsiach, biorąc czynny udział w życiu swoich miejscowości. Wniosek ten został skierowany do władz nadrzędnych, w których kompetencji należała zgoda na wszelkie zmiany terytorialne i zgodnie z wnioskiem Prezes Rady Ministrów 21 marca 1962 roku zarządzeniem nr 29, wprowadził  zmiany nazw miejscowości Zalipie Dolne na Platerówka i Zalipie Górne na Zalipie (Monitor Polski nr 28, po.118).

Z dniem 29 marca 1962 r. nastąpiła też zmiana nazwy gromady Zalipie Dolne na Platerówka. Od tego roku w skład Gromadzkiej Rady Narodowej w Platerówce weszły następujące miejscowości: Platerówka, Zalipie, Włosień, Przylasek.  W takim podziale administracyjnym Gmina Platerówka funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

 

(źródło Archiwum Państwowe Lubań)

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2016-01-03 18:21przez:
Opublikowano:2015-10-21 10:11przez:
Podmiot udostępniający: Gmina Platerówka
Odwiedziny:7983

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.