Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Charakterystyka gminy

Gmina Platerówka położona jest w południowo ? zachodniej części województwa dolnośląskiego i zachodniej części powiatu lubańskiego. Od wschodu graniczy z miastem Lubań, gminą Lubań i gminą Leśna, od północy z gminą Siekierczyn, od zachodu z gminą Sulików w powiecie zgorzeleckim, od południa na krótkim, niespełna 1 km odcinku, granica gminy pokrywa się z granicą państwa ? sąsiaduje z Republiką Czeską ? powiatem Frydlant.

Gmina Platerówka jest najmniejszą gminą województwa dolnośląskiego, a także jedną z najmniejszych gmin w Polsce. Zajmuje powierzchnię 47,99 km2, co stanowi ok. 11,2% powierzchni powiatu lubańskiego. W skład gminy wchodzą 4 sołectwa: Platerówka, Włosień, Zalipie i Przylasek. Centralnie położoną miejscowością i ośrodkiem administracyjnym jest miejscowość Platerówka. Nazwa siedziby gminy pochodzi od I Samodzielnego Kobiecego Batalionu im. Emilii Plater, który osiedlił się na tym terenie po wojnie.

W promieniu ok. 20 kilometrów od gminy przebiega granica polsko-niemiecka z przejściem w Zgorzelcu oraz w bezpośrednim sąsiedztwie polsko-czeska z przejściem  w Miłoszowie i Zawidowie.  Przez teren gminy Platerówka przebiega międzynarodowy szlak rowerowy  Zgorzelec/ Görlitz - Świeradów Zdrój, łączący tereny wschodniej Saksonii z obszarem Sudetów  Zachodnich. Szlak ten o długości 57 km przebiega przez: Zgorzelec, Sulików, Platerówkę, Leśną, Mirsk oraz Świeradów Zdrój. Szlak  rowerowy przebiegający przez teren gminy  eksponuje wszystkie walory krajobrazowe i historyczne gminy. Biegnie on. m.in. przez zespół pałacowy -parkowy we Włosieniu, obok stożka wulkanicznego Czubatka (357 m.n.p.m.) koło Góry Staniewicza (330 m.n.p.m.) i ,,starego spichlerza"- byłego dworu Salza w Platerówce

Głównym atutem turystycznym Gminy jest jej położenie  geograficzne. Wzgórza Zalipiańskie oraz wulkaniczne stożki bazaltowe  stanowią o atrakcyjności  widokowej tereny gminy.


    Na terenie gminy znajduje się kilka zbiorników wodnych. Są to zalane wyrobiska powstałe w kamieniołomach po eksploatacji bazaltu położone na terenie Wielkiego Lasu Lubańskiego oraz kompleksy stawów hodowlanych.

Widok na Platerówkę z Czubatki

Widok na Platerówkę z Czubatki

Góra Czubatka

Góra Czubatka

Wyrobisko w Wielkim Lesie Lubańskim

Wyrobisko w Wielkim Lesie Lubańskim

Stawy hodowlane

Stawy hodowlane

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2016-01-03 18:42przez:
Opublikowano:2016-01-03 09:24przez:
Podmiot udostępniający: Gmina Platerówka
Odwiedziny:6512

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.